• IP: 3.144.187.103

Msza Wigilii Paschalnej, która odprawiana jest w Wielką Sobotę wieczorem, jest najważniejszą Eucharystią w całym roku liturgicznym. To właśnie podczas Wigilii Paschalnej po raz pierwszy śpiewamy uroczyste „Alleluja” i zaczynamy świętować Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Chociaż ta Msza św. rozpoczyna się w sobotę wieczorem, to jednak jest ona już Mszą św. z Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

W tradycji polskiej utarł się zwyczaj, że dopiero procesja rezurekcyjna oznacza Zmartwychwstanie Chrystusa. Kościół zachęca jednak do tego, aby nie rozdzielać tych dwóch wydarzeń – Wigilii Paschalnej i Rezurekcji, gdyż są one ze sobą ściśle związane, stanowią pewną jedność.

W naszej Parafii, ponieważ są dwa kościoły i praktycznie dwie miejscowości, procesja rezurekcyjna jest podwójna. Przy kościele filialnym odbywa się wieczorem po liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się o godz. 19.30, a przy kościele parafialnym uroczysta procesja rezurekcyjna rozpocznie się w niedzielę o godz. 6.00.